Taeva tütred

Piret Jaaks

Kirjeldus

„Taeva tütred” on kirjanik Piret Jaaksi (1980) romaan, mille käsikiri pälvis 2023. aasta Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel kolmanda preemia.

Laia ajaloolise diapasooniga romaan viib meid I maailmasõja aegsesse Osmanite riiki ja põhineb baltisaksa päritolu Eesti misjonäri Anna Hedwig Bülli (1887–1981) elulool, kelle teod olid võrreldavad Ema Teresa omadega.

Noor misjonär saadetakse Marashi linna orbudekodusse, kus tema silme all hakkavad lahti rulluma traagilised sündmused, mida tunneme tänapäeval armeenlaste genotsiidina. Romaani keskseteks teemadeks on üksikisiku vastutus ja halastuse võimalikkus, mis kodust kaugele saadetud misjonäre sõja keerises painama hakkavad. Sammhaaval, sidudes kokku killukesi Eesti, Euroopa ja Lähis-Ida ajaloost, avaneb meie ees lugu inimlikust hingesuurusest.„See on haruldase sisendusjõu ja psühholoogilise täpsusega kirjutatud missioonilugu, mis pühendub kõige olulisemale ja välistab ebaolulise. Seda ka vormis. Ajaloolisele ainesele toetuv „Taeva tütred“ kasvab välja 19. sajandi lõpus Haapsalus sündinud Anna Hedwig Bülli eluloost ning päästab koos temaga armeenia orbusid Türgi genotsiidist. Autor on endalt varem küsinud: „Kas nende naiste tegelik hääl jõuab minu loomingu vahendusel inimesteni?“ Selle romaani põhjal saab talle vastata – see hääl on kuuldav.”

– Heidi Aadma, 2023. aasta Kirjanike Liidu romaanivõistluse žürii liige„Taeva tütred“ on lugu tugevast naisest, karjasest, kes ei jäta oma karja. Teost iseloomustab meisterlikult kujutatud keskkond ning ajastuliselt usutav keel, mis on ajaloolise romaani puhul väärtusteks omaette. Õnnestumine. Soovitan.

– Tiit Aleksejev, 2023. aasta Kirjanike Liidu romaanivõistluse žürii liige„Piret Jaaksi romaan „Taeva tütred“ viib meid pikale teekonnale võõrale maale pöördeliste ajaloosündmuste juurde ja paneb mõtlema, kui palju pidi olema meelekindlust Haapsalust pärit baltisaksa misjonäril Anna Hedwig Büllil, kes noore naisena seisis vankumatult enda usu, tõekspidamiste ja üldinimlike väärtuste eest. Äärmiselt ajastutruult kirjutatud romaan paneb lugejat tundma nii päikese kõrvatavat kuumust, tolmu lõhna kui ka killukest lootust, mida Hedwigi tegevus armeenia lastele ja naistele annab.“

– Reeli Reinaus, 2023. aasta Kirjanike Liidu romaanivõistluse žürii liige

Veel
Kirjastaja Varrak
Ilmumisaasta 2023
Keel Eesti
Kategooria Eesti autorid