Rahva Oma Kaitse 25

Mart Juur, Andrus Kivirähk

Kirjeldus

Kujundanud Villu Koskaru

Kirjastus Tänapäev„Rahva Oma Kaitse“ on kogumik Mart Juure ja Andrus Kivirähki poolt kahasse kirjutatud lugusid 1990ndatest, umbest samast ajast kui alustas samanimeline palavalt armastatud ja vihatud raadiosaade. Niiske terekäe ulatavad Päästeameti sotsioloog Uno Kesa, Tartu alkohoolikud, menukirjanik Osvald Mütakas, saatejuht Elukapten, Krõõt ja Pearu ning paljud teised.


Kunagi jalutasime Andrusega öises Haapsalus mööda puiesteed ja puhusime juttu. Pargipingil kügeles keegi neiu, kes oli ametis oksendamisega. Tuttavaid hääli kuuldes tõstis neiu pea, fokusseeris tohutu pingutusega silmad ja ütles pehmel keelel:
„Ma tean küll, kes te olete. Te olete... see noh.. Möla-maffia!”
Ja oksendas edasi.
Mart Juur

Hakatuseks peab ütlema, et sellel raamatul pole mitte midagi pistmist samanimelise raadiosaatega. Siit ei leia pikantseid mälestusi elust raadiomajas ega kuulsamate saadete stenogramme. Lihtsalt on nii, et kui näiteks Paul McCartney ja Ringo Starr otsustaksid avada saiapoe, siis pandaks selle nimeks loomulikult The Beatles, olgugi et saiadel pole ansambliga mingit pistmist. Ja kui meie Mardiga midagi ühiselt teeme, siis meie koondnimetuseks
on üsna loogiliselt „Rahva Oma Kaitse”. Mida ma mäletan, on see, et need tekstid sündisid
umbes nii, nagu sünnib improvisatsiooniline džäss. Mingid tüübid hakkavad jämmima ega oska ise ka aimata, kuhu nad välja jõuavad.

Andrus Kivirähk

Veel
Kirjastaja Tänapäev
Ilmumisaasta 2020
Keel Eesti
Kategooria Huumor